Наш колега стартира съвместен проект за дигитална образователна игра по синтаксис
В няколко инициативи в рамките на Европейската нощ на учените, която се проведе от 27 до 30 ноември, взе участие нашият колега Здравко Минчев, учител по български език и литература и английски език.
Той бе един от десетимата интервюирани български учители будители, чиито мнения за съвременното образование организаторите от Нощ на учените в Пловдив събраха в безплатен сборник. Книгата, чието заглавие е „Будителите на 21. век. Учителите като повелители на промяната“, е ежегодно издание на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и е под редакцията на доц. Петя Бъркалова, преподавател по синтаксис на съвременния български език. Тази година във фокуса на вниманието на съставителите попадат преподаватели от основното и средното образование, които имат научна степен и принос в определени научни области.
По време на форума Здравко Минчев се включи и в идеен проект за създаване на дигитална образователна игра по синтаксис, която ще бъде предназначена за ученици от прогимназиалния и гимназиалния етап. „В съвременните научни среди отдавна е възприето становището, че начините на преподаване на частите на изречението в училище са остарели. Езикознанието е променило подхода си към този дял от граматиката още в средата на миналия век“, пояснява той. Според него това налага промяна и на педагогическите методи при обучение по синтаксис в основното и средното образование. В университетите в България промяната е извършена от поне две десетилетия. Именно към това ще се насочи и играта, която д-р Минчев, доц. Бъркалова и техни колеги, учители и компютърни разработчици от страната, ще се опитат да създадат. Целта ще бъде да се провокира интересът на учениците към тази „суха“ материя, но и да се настроят те към по-модерното гледище за езика, подробно развито в трудовете на именития американски лингвист и философ Ноам Чомски.
По идея на Здравко Минчев в сайта Уикипедия ще бъде създадена и обширна биографична статия за покойния проф. Иван Куцаров, един от най-изтъкнатите български езиковеди, световноизвестен българист и славист, бивш ректор на ПУ „Паисий Хилендарски“. „Проф. Куцаров беше мой лектор по морфология и сравнителна граматика. Приносът му към проучването и изясняването на много проблеми в съвременния български език е огромен. Той е изследователят, който пръв приложи функционално-семантичния подход на руския академик А. Бондарко към българския език“, припомня си Минчев. Статията е подготвена от членове на университетския Лингвистичен клуб „Проф. Борис Симеонов“, на който Здравко Минчев е съосновател и почетен член. Ръководителят на клуба доц. Красимира Чакърова е приела с ентусиазъм идеята и се очаква материалът да бъде публикуван в близките дни. Специално за нашето училище Минчев предостави материала за бележития учен още преди да е публикуван в интернет.
Интервюто на Здравко Минчев и на останалите учители, както и статията за проф. Иван Куцаров може да изтеглите от линковете по-долу.