Учители от ОУ “Христо Смирненски” в Пазарджик преминаха практическа квалификация за иновативни технологии
Всеки учител вече познава поне три образователни инструмента за работа с изкуствен интелект
Смела крачка към бъдещето направиха учителите от Основно училище „Христо Смирненски“ в Пазарджик, като преминаха специализирана квалификация за работа с изкуствен интелект. В рамките на обучението, включващо общо 30 специалисти – учители от началния и прогимназиалния курс, възпитатели, психолог и ресурсен учител – преподавателите навлязоха в света на технологиите, които ще оптимизират тяхната работа и ще открият нови хоризонти пред учениците.
Учителите усвоиха практически умения за работа с платформи като ChatGPT, Gamma, InVideo, Magic School и няколко други, които значително улесняват създаването на учебни материали. „Една презентация може да бъде готова за 2-3 минути, а видео съдържание – само за 1 минута! Планове на уроци, творчески дейности, текстови задачи по математика и тестове също се създават почти мигновено,“ споделят организаторите. Квалификацията е част от проект по програма „Еразъм Плюс“, координиран от Здравко Минчев в сътрудничество с началните учители Цветелина Георгиева и Маргарита Сарафска, които през август се обучаваха в Берлин.
Инициативата среща подкрепата на новия директор Стоянка Златанова-Илинова, която вижда в иновациите значителни ползи за цялото училище. „Използването на изкуствен интелект в учебния процес ще направи уроците по-интересни и достъпни за учениците, а времето, което учителите ще спестят от рутинни дейности, ще бъде инвестирано в общуване и надграждане на знанията на децата,“ заяви тя.
След успеха на това обучение организаторите планират съвсем скоро да предадат знанията си и на учителите в ПМГ „Константин Величков“. В духа на пълноценна подкрепа за учениците Здравко Минчев планира да проведе малък онлайн семинар и за родители, за да ги въведе в основите на изкуствения интелект. Това ще им позволи да помагат на децата си с подготовката на домашни, презентации и други учебни задачи – крачка, която още повече укрепва връзката между училището и семействата. Той се надява по този начин да разсее и някои предразсъдъци у хората, които пораждат недоверие в новостите. „Родителите ще се уверят, че могат да извлекат мигновена полза от работата с AI. Това не е робот – както много хора си представят. Това е софтуер, който върши нещата много по-бързо от нас и ни пести време и усилия“, уверен е Минчев.
С тези иновативни стъпки ОУ „Христо Смирненски“ не само надгражда учебния процес, но и вдъхновява останалите учебни заведения в региона да последват неговия пример.