Изкуствен интелект ще подпомага учители и ученици в „Островското“
От новата учебна година ОУ „Христо Смирненски“ в Пазарджик внедрява образователни платформи с изкуствен интелект, които ще подпомагат учениците и учителите в тяхната ежедневна дейност. Това става възможно благодарение на едногодишен проект по Програма „Еразъм+“, спечелен в началото на лятото, съобщи координаторът Здравко Минчев, учител по български език и литература и по английски език. Предвидени са дейности и инструменти, които ще улеснят подготовката на учениците по време на редовните занятия и при тяхната самоподготовка и ще повишат мотивацията им за работа не само по основните предмети, но и в часа на класа и допълнителните занимания. За учителите, постъпили скоро на работа, или за онези, които държат да развиват уменията си в синхрон с развитието на образованието в Европа, ще бъде проведена вътрешна квалификация, която ще ги обучи за работа с редица модерни инструменти за създаване на образователно съдържание. Това включва планове на уроци, тестове, индивидуални планове за подкрепа на деца със специални нужди, анализ на резултати от обучение, автоматизирани обучителни асистенти (чатботове), инструменти за създаване на презентации, видео, забавни дейности и мн. други.
За да могат да помогнат на колегите си и да бъдат в услуга на своите питомци, участниците в проект “Изкуствен интелект и дигитални подходи в образованието“ (КА-122-SCH-000226608) преминаха обучение в Берлин, Германия. Началните учители Цветелина Георгиева и Маргарита Сарафска и координаторът Здравко Минчев участваха в два шестдневни курса, засягащи принципите на функциониране на ИИ, етичните норми при работа с ИИ и приложението му в класната стая в разнообразни аспекти. В германската столица те не само се запознаха с цял набор от приложения, улесняващи работата в училище, но и задълбочено работиха по създаване на промптове (заявки) за комуникация с ИИ, които стоят в основата на успешното изпълнение на задачите, които той може да осъществява.
Не на последно място тримата учители създадоха мрежа от контакти със свои съмишленици от Белгия, Лихтенщайн, Франция, Австрия, Италия, Испания, Италия, Португалия, Карибските острови, Турция, Гърция, Ирландия. Те се потопиха в завладяващата атмосфера на съвременна Европа – модерна и традиционна, като опознаха историята и актуалното развитие на Берлин и Потсдам.
„Очаквам да заразим с ентусиазма си още много хора. Вече има желаещи да се възползват от нашите знания не само в училище, но и в други институции – получихме покана да представим проекта в ПМГ „Константин Величков“, Пазарджик, и от ПУ „Паисий Хилендарски“, споделя Здравко Минчев. „Амбицията ни е да разширим тази дейност в бъдеще, за да се възползват още колеги. Проектът не е насочен към нас тримата, а към всички специалисти: ние имаме опитни педагози по всички предмети, психолог и ресурсен учител с големи възможности, които винаги актуализират знанията си в своите области и дават най-доброто от себе си в услуга на учениците“. Той очаква в резултат на предвидените дейности в училището да се надгради работата с деца със СОП, да се развие дигиталната компетентност на учителите и да се задълбочат медийната грамотност и критичното мислене сред учениците.
Очаквайте интервю с директора Галина Барова и с участниците в проекта.