С ВИДЕО КОНКУРС И ФОЛКЛОРЕН ДЕБЮТ УЧИЛИЩЕТО ОТБЕЛЯЗА МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА ВОДАТА
Кметът засади млади брези в двора
Новият фолклорен ансамбъл (вж. снимките по-долу) на ОУ „Х. Смирненски“, Пазарджик, беше в центъра на програмата на вчерашния, 21 март, който у нас се отбелязва като Международен ден на водата. Под диригентството на Йонка Пейчева, преподавател и докторант по музика, хор и оркестър от петокласници изпълниха песните „Капитан Петко войвода“ и „Вода“ (Елица и Стунджи). С това музикантите, които се обучават едва от месец и за първи път излизат пред публика, спечелиха аплодисментите на присъстващите свои съученици и родители и на представители на Регионалното управление на образованието (РУО) и Община Пазарджик и на местни медии.
Събитието беше предшествано от видео конкурс, в който млади природолюбители приеха предизвикателството да заснемат едноминутни клипове (вж. видеото) с разказ за подпочвените води. Това бе и мотото на тазгодишния световен ден на водата, който акцентира върху значението и опазването на подпочвената вода под наслов: „Подпочвените води – да направим невидимото видимо“. Журито, в състав Димитрина Ангелова и Здравко Минчев, награди трима участници: от първи клас (Калоян Коруджиев), от шести клас (Анелия Воденичарска) и от седми клас (Димитър Ганчев). Те получиха символична награда – тениска с емблемата и логото на Международния ден на водата, а кратък филм, представящ победителите и техния труд, бе излъчен в класните стаи по време на учебните занятия.
Краткият концерт беше последван от планираното от Общината засаждане на шест брези в двора на ОУ „Х. Смирненски“, в което участваха кметът Тодор Попов, началникът на РУО Дора Дулчева и шефът на Отдел „Образование и култура“ Гергана Табакова. В поздравителното си обръщение кметът обеща на учениците и други приятни изненади, а седмокласници му помогнаха при засаждането.
Под звуците на „Музика на водата“ от Г. Ф. Хендел, с която събитието беше открито и закрито, присъстващите разгледаха и тематична изложба в двора на училището, осъществена със съдействието на преподавателката по биология и човекът и природата Елена Трифонова. Озаглавена „Пътят на капката вода“, тя представя наученото от петокласниците за кръговрата на водата и включва над трийсет рисунки.