Наш колега проведе семинар за изкуствения интелект сред студенти и преподаватели в Пловдивския университет

На 19 май д-р Здравко Минчев, учител по български език и литература в ОУ „Христо Смирненски“, проведе практически семинар за работа с изкуствен интелект в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това беше заключителна част от дейностите по проекта „Изкуствен интелект и дигитални подходи в образованието“, осъществен по програма Еразъм+. Събитието се реализира по покана на университетския Лингвистичен клуб „Проф. Борис Симеонов“, чийто съосновател и почетен член е д-р Минчев.
Семинарът събра на едно място преподаватели от Филологическия факултет и активни членове на студентската общност. Присъстващите имаха възможност да се запознаят с редица образователни платформи, базирани на изкуствен интелект, които намират приложение както в обучението, така и в самоподготовката и в научната работа.
Сред участниците бяха проф. д-р Красимира Чакърова – изтъкнат специалист по морфология и стилистика на съвременния български език, ас. д-р Ирена Русева – преподавател по практическа граматика, и д-р Николай Желязков – старши преподавател и ръководител на Катедрата по езиково обучение в Университета по хранителни технологии.
Дискусиите протекоха в колегиална и вдъхновяваща атмосфера, като акцент бе поставен върху практическата работа и обмена на опит при използването на ИИ-технологии в съвременното висше образование. В края на срещата присъствашите поканиха лектора да гостува отново есента, когато се очаква да обучи по-широка аудитория, като подготви допълнителен курс по темата.
С този семинар приключиха дейностите по първия самостоятелен проект на ОУ „Христо Смирненски“ по програма “Еразъм+”. В рамките на проекта бяха осъществени обучения на над 50 учители и 100 ученици от нашето училище и от ПМГ „Константин Величков“ – Пазарджик.
Основните цели включваха въвеждане на ИИ в ежедневната дейност на учителите, подпомагане на ученици със СОП, подобряване на резултатите при децата с по-слаба подготовка и подкрепа на нови преподаватели чрез овладяване на съвременни дигитални инструменти. Отчетени бяха положителни резултати на годишна база в началния етап, където новите методи бяха въведени от членовете на екипа Маргарита Сарафска и Цветелина Георгиева, които посетиха специализиран двуседмичен курс в Берлин през август 2024 г.
Очаква се скоро да бъдат обявени резултатите по две нови проектни кандидатури, които ще дадат възможност за участие на още учители и ученици от училището в международни обучения и мобилности.