Учители от ОУ „Христо Смирненски“ отличени за иновации в образованието с изкуствен интелект

На 25 март в ОУ „Христо Смирненски“ се състоя церемония по връчване на грамоти и свидетелства за участие във вътрешна квалификация, посветена на прилагането на изкуствен интелект в образованието. Отличени с грамота и безплатни ресурси бяха преподавателят по английски език Лилия Лачева и началният учител Екатерина Низамова. Техните разработки бяха оценени високо за иновативния подход, използваните технологии и практическата приложимост на създадените учебни ресурси.
Наред с тях, още 22 учители от училището разработиха уроци и образователни материали с помощтана изкуствен интелект, които успешно приложиха в различни предметни области в прогиммазиалния и началния етап – български език, история, биология, математика и други. Участието им демонстрира високата мотивация на педагогическия екип за внедряване на съвременни технологии в учебния процес и стремежа към създаване на по-ефективна и ангажираща учебна среда.
Ето какво мислят двете учителки за опита, който са натрупали в работата с изкуствен интелект в училище.
Споделяте ли виждането, че дигиталните технологии (в частност изкуственият интелект) помагат на учителите в преподаването и в административната работа?
Лилия Лачева: Да, споделям напълно, помагат както в преподаването, така и в административната работа.
Екатерина Низамова: Да, правят уроците по-ангажиращи и подобряват комуникацията с учениците. Учителите могат да адаптират уроците към нуждите на всеки ученик, но е важно да поддържат баланс между традиционните и дигиталните методи на преподаване.
Какво ново научихте в рамките на тази квалификация?
ЛЛ: Научих бързо и лесно да създавам план на урок, тестове, работни листове, презентации, видеа и др.
ЕН: Квалификацията за мен беше много интересна и полезна. Още при представянето на предложените платформи бях изненадана приятно колко възможности ни предоставят технологиите и колко още човек може да научи.
Смятате ли, че учениците биха могли да работят ефективно с изкуствен интелект, ако им бъдат предоставени съответните условия и спазват определени правила?
ЛЛ: Смятам, че да, даже го виждам на практика, когато поставя задача за домашна работа и те я изпълняват с изкуствен интелект, било проектна задача, презентация или друго.
ЕН: Учениците трябва да бъдат научени да използват ИИ, но отговорно, като спазват етичните принципи и без да разчитат изцяло на него. Технологиите са помощно средство, те не заместват ученето и мисленето на младите хора.
Притеснявате ли се, че изкуственият интелект може да замени напълно учителите в близко бъдеще?
ЛЛ: Не, не смятам, че това е възможно.
ЕН: За мен човекът е незаменим! Учителят усеща и разбира емоциите на учениците. Умее да ги мотивира и подкрепи, да ги насърчи да се развиват. Учителят реагира също на непредвидени ситуации и индивидуални нужди. Технологиите и ИИ спестяват време, помагат, но човекът е разумът, който ги е създал.
Журито, което оцени представените учебни материали, включваше Маргарита Сарафска и Цветелина Георгиева и Здравко Минчев. И тримата са участници в проект „Изкуствен интелект и дигитални подходи в образованието“ – инициатива, благодарение на която всички учители и голяма част от учениците в училището бяха обучени да прилагат инструменти с изкуствен интелект в своята работа.
ОУ „Христо Смирненски“ е сред малкото училища в страната, където почти целият педагогически екип притежава умения за работа с изкуствен интелект и прилага наученото в ежедневната си практика. Тази позиция е заслужена с труд, иновативно мислене и постоянен стремеж към развитие. Амбицията на ръководството и на координатора на проекта е участието в подобни инициативи да продължи, като в бъдеще се включат още по-широк кръг педагогически специалисти, родители и ученици и се засегнат теми от сферата на иновативните педагогически практики, включително чрез международен обмен.