„Живите корени“ оживяха на сцената в Пазарджик
В навечерието на 21 ноември, Деня на християнското семейство и младежта, зала „Маестро Георги Атанасов“ в Пазарджик се изпълни с енергията и красотата на българския фолклор. Спектакълът „Живите корени“ събра на една сцена изпълнители от читалище „Христо Ботев“ и таланта на ученици от ОУ „Христо Смирненски“. Под вещото ръководство на Йонка Пейчева, учител по музика и хоров диригент, децата от трети до седми клас представиха вокални и вокално-инструментални изпълнения, съчетани с авторска хореография, вдъхновена от народните обичаи.
Още с първите акорди залата се изпълни с топлината на родния дух. Родители, близки и приятели на участниците наблюдаваха със затаен дъх изпълненията на младите таланти. Те запяха и засвириха, сякаш по вените им течеше ритъмът на традицията, а сцената оживя от кръшните хора, изтъкани от цветове и емоции. Хореографията умело вплете движения, напомнящи древни ритуали, които разказваха за радостта и тъгите, събрали се в живота на българина.
„Нашата цел беше да покажем, че фолклорът е жив и продължава да бъде част от нас“, сподели Йонка Пейчева след финала на спектакъла. „Децата работиха с отдаденост и доказаха, че традицията не е просто минало, а жива връзка между поколенията.“
Професионализмът на хористите от читалището бе блестящо допълнение към детския ентусиазъм. В съпровод на музиканти от Ансамбъл „Пазарджик“ опитните изпълнители дадоха пример за това как традицията може да бъде представена по съвременен начин, без да губи автентичността си.
Публиката посрещна всяко изпълнение с бурни аплодисменти, а в края на вечерта залата се изпълни с овации, когато всички участници излязоха заедно на сцената за финален поклон. Родителите сияеха от гордост, докато снимаха децата си, а усмивките на малките изпълнители показваха, че трудът им е бил оценен.
„Живите корени“ не беше просто спектакъл – беше мост между миналото и настоящето, между поколенията, които заедно пазят и създават българската идентичност.