Картички с призив за правата на жените ознаменуваха 8 март в ОУ „Х. Смирненски“
В часовете по български и английски език в пети, шести и седми клас учениците от ОУ „Х. Смирненски“ се запознаха подробно с произхода на Международния ден на жените 8 март. От видео, което гледаха на английски език, те научиха какво означават понятия като „равенство на половете“, „суфражетки“ и „стереотипи“, а след това проследиха историята на борбите на жените по света за граждански и човешки права. В работни листове и в тетрадките си възпитаниците на преподавателя по български и английски език Здравко Минчев отговориха писмено на въпроси от същата тема, а в края на заниманието направиха оригами картичка, в която записаха послания, свързани с някои от базовите права на жените: правото на образование, правото на гласуване, правото на справедлив съдебен процес, правото на адекватни медицински грижи и правото на закрила от домашен тормоз.
В дискусия под ръководството на своя учител учениците сами се убедиха, че гражданските права, които всички приемаме за даденост и с които днес се ползват хората в свободния свят, невинаги са били достъпни за всички. Те са резултат от десетилетия, дори столетия усилия на големи групи свободолюбиви хора. Например от първата свободна организация на жените във Великобритания през 1903 година до първата жена премиер Маргарет Тачър през 1979 са изминали цели 76 години, по време на които жените са били често арестувани, бити, изпращани в затвора и дори убивани заради това, че са надигали глас срещу предразсъдъците на мъжкия свят отпреди индустриалната епоха.
Днес много от правата на жените все още са ограничени въпреки напредналото законодателство в цивилизования свят на Европейския съюз, Великобритания, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и др. На много места жените все още получават по-ниски заплати от мъжете или трудно биват допускани до определени области от икономическата и политическата сфера. Законодателството срещу домашното насилие също среща спънки, и то от самото общество, което в някои консервативни страни като България не е готово да приеме съвременни строги закони срещу подобен род престъпления, приемани от хората за „нещо нормално“.
„Трудно е да обясниш на деца на тази възраст колко е важна битката за човешки и граждански права. Въпреки това учениците са активни, след като веднъж разберат основните понятия и получат контекст, който да ги ориентира. За жалост в нашето общество този ден се възприема като ден на майките, което е в пряко противоречие с неговата истинска същност – борбата на жените да не бъдат възприемани като майки и домакини, а като пълноправни членове на обществото наравно с мъжете“. Това коментира преподавателят, инициирал поредицата от занимания в прогимназиалния етап, и допълва: „Децата, разбира се, подхождат съвсем невинно към тези проблеми и трудно осъзнават факта, че празникът не е свързан с грижата на майката към детето ѝ, а с правото на жената да бъде всичко друго наред с това – да бъде майка. Да бъдеш майка не е право, а природна предопределеност – за това няма нужда някой да се бори. Борбата на жените винаги е била в обратна посока – как да се откъснат от задължението да стоят у дома и как да започнат да поделят грижите с мъжа. Именно това лежи в основата на Международния ден на жените, а не майчинството“.
Видеото от проведените тематични часове е налично на следния линк: https://www.youtube.com/watch?v=0PzWnljCpL0