МЕЖДУНАРОДНА СРЕЩА В ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ ,,ХРИСТО СМИРНЕНСКИ” ПО ,,ЕРАЗЪМ+”
Седмицата от 16.01.2024 година беше седмица на приятелството. Приятелство между колеги, участващи в проект на тема: ,, Дигитална безопасност и ограничаване езика на омразата в училищното образование” по проект на тема S@fe future, реализиран от СНЦ ,, За по-добро бъдеще”.
Създателят на проекта – СНЦ ,, За по-добро бъдеще” съвместно с партньорски организации от Турция, Хърватия, Полша, Португалия и нашето училище успяха да създадат екип от интересни личности, свързани с образованието, които имаше какво да споделят през всичките изминали срещи в Турция, Хърватия, Полша и Португалия. Дойде и нашият ред.
Посрещането на колегите от участващите страни в проекта беше подобаващо, по български – с пита и мед, за да им се услади престоят в България и да се върнат пак някой ден. Звучаха народни песни и звуци на гайда, изпълнени от възпитаници на училището ни. Показахме силните си страни- българските традиции и българския фолкор, които са ни запазили като нация през вековете. Гостите изгледаха част от филма, който беше създаден за юбилейния концерт, посветен на 130-годишнината от основаването на училището ни. Разглеждайки класните стаи, останаха очаровани от организацията на учебния процес и също бяха впечатлени от големия брой ученици в класовете.
При посещението си в ПГ ,,Иван Сергеевич Аксаков” колегите разгледаха новосъздадения СТЕМ център, като учениците демонстрираха в отдел ,,Роботика” използването на техниката в урочните дейности по химия и биология.
Посетиха също кметството и областната управи на града, където бяха посрещнати от компетентни, знаещи и можещи млади хора.
На пресконференцията, която се проведе в хотел ,,Хебър”, където бяха настанени и нашите гости, беше представена Стратегията на проекта и екипите от различните страни взеха участие в нейното анализиране, дискутиране и обобщаване на някои решения. А именно: Да бъде начертан пътят за изграждане на сигурна дигитална среда и да се ограничи езикът на омразата чрез прилагане на конкретни мерки и чрез избор на най-подходящите методи и техники. Да се създаде качествен модел за развитие на умения и компетентности у подрастващото поколение и техните родители за постигане на култура на общуване, разпознаване на фалшиви новини и опасни сайтове. Като резултат от реализирането на Стратегията, партньорските организации се обединиха около решението за създаване на устойчив имидж в развитието на електронното пространство, да се спечелят симпатиите на младите хора, да се активира диалог по темата.
Благодарности на Ансамбъл ,,Пазарджик”, че се отзова на поканата на Ръководството на училището ни и изнесоха пред всички ученици, учители и гости своя обучителен концерт. Нека бъдат благословени, здрави, вдъхновяващи и да продължават да прославят българския фолклор из целия свят. Гостите ни останаха в плен на нашенските носии, звуци и ритми. Нямаше нужда от превод. Мисълта на Андерсен, че ,,Където думите се провалят, говори музиката” се усещаше с пълна сила.
В рамките на планираната срещата в България – в ОУ ,,Христо Смирненски” експертите по проекта проведоха задълбочени дискусии за направеното по проекта и за бъдещата устойчивост на резултатите от него до сега. Всички партньори се обединиха около идеята, че темата е изключително полезна, направено е доста до момента, но има какво да се направи и за в бъдеще. Всички експерти се запознаха със стратегията и плана за развитие и дадоха свои предложения за допълване.
Последната вечер в ресторант,, Манастира” беше интернационална. Популярни песни и танци от всички страни, участващи в проекта, звучаха през цялата вечер. Създаде се настроение, но имаше и малко тъга, защото България беше финалната спирка от нашите общи дейности.
Дано се срещнем пак! И до следващия проект!
Ганка Стоянова – участник в проекта