Римски легионери и гладиатори влязоха в битка пред погледа на учениците от Островското
Ден след завършването на учебната година ученици от прогимназията на ОУ „Христо Смирненски“ посетиха фестивала „Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство“ .
По идея на преподавателя Здравко Минчев и под ръководството на педагозите Валентина Герова, Цветелина Георгиева и Елена Трифонова завършващите пети, шести и седми клас присъстваха на откриването на международното събитие, на което над 200 възстановчици от България, Англия, Франция, Германия, Хърватия, Сърбия, Румъния и Унгария представиха реконструкторски бой на воини от средновековието, исторически средновековен бой с характерни оръжия и броня от края на 14. Век, битки между гладиатори и военно обучение на римски легионери.
Емоциите започнаха още на площада пред Пощата (Форума на Филипопол), където групите се събраха и за удоволствие на множеството демонстрираха част от репертоара, а след това се смесиха с публиката, на която позволиха да държи оръжията и да се снима с тях.
После всички участници шестваха по пешеходната част в центъра на Пловдив, за да стигнат до Римския стадиона при Джумаята. Там се състоя и откриването на фестивала с музикално-танцова програма с участието на група „Фрея“, балет „Ера“ и средношколци от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства. Именно в препълненото с публика помещение на античния стадион се състояха и споменатите битки, които предизвикаха удивлението на малки и големи. Буквално на метри от присъстващите се разразиха двубои, в които падаха шлемове от главите на дуелиращите се, мечове хвърляха искри, а публиката сочеше с палец „Да живее!“ или „Да умре!“.
Малко по-рано вниманието на пазарджишките деца привлече акробат с колело, който умело жонглираше с пет топки и три меча, говореше на „развален“ български, докато общуваше с възхитените наблюдатели и ги ангажираше да му помагат с изпълненията.
Така ден преди да заминат на скаустки лагер, учениците отбелязаха началото на лятото с едно преживяване, което ще помнят дълго. Посещението на фестивала им даде по-широк поглед върху местната история, която води началото си от времената на траките, Древна Елада и Древен Рим и представлява смесица от древногръцки, древноримски, тракийски, прабългарски славянски традиции и практики.