Децата проглеждат за света, ако им го покажем
По случай Международния ден на жената 8 март учениците от 5. „а“ клас проучиха биографията на повече от двайсет световноизвестни жени и направиха поредица от презентации в часа на класа и в часа по български език и литература.
Сред жените, променили хода на историята и записали имената си в колективната памет на света, те откроиха Клеопатра, Мария Калас, Алек Уек, Мария Монтесори, принцеса Даяна, Стефка Костадинова, Хилъри Клинтън, Коко Шанел, Дж. К. Роулинг и много други. Освен да правят собствено изследване и да анализират и синтезират информация, така учениците се научават да представят труда си пред публика, като преодоляват стеснението и придобиват повече увереност в общуването.
Петокласниците споделиха ентусиазирано, че този проект ги е заредил с много положителни емоции и ги е запознал с личности и факти, за които не са подозирали или са знаели твърде малко. Класният ръководител Здравко Минчев изрази възхищението си от работата на своите възпитаници и от помощта, която родителите са им оказали. Той подчерта, че разчупването на рамките в училищното образование е ключът към развиването на потенциала у децата. „Българските ученици са капсулирани в изучаване изключително на българска история, българска литература и български национални герои, въпреки че в програмите на МОН е заложен разнообразен материал. Това се случва до степен, в която децата спират да разбират света наоколо и губят интерес към всичко различно. България безспорно е най-важна за нас, българите, но ние живеем на Земята с още седем милиарди души“, допълва той.
Според него проекти като този (за жените по света – б. ред.) дават изцяло нов поглед на подрастващите в няколко посоки. Най-напред, те започват да разбират по-добре важната роля на жените в съвременното общество – освен майка жената е колега, мениджър, учен, астронавт, сенатор, президент. На второ място, те „проглеждат“ за широката палитра от възможности, които днешният свят предлага – като комуникации и като свобода на личната изява, свят, в който не можем да останем ограничени от предразсъдъка на предците си. Най-накрая, децата успяват да поставят постиженията на личностите от родната история в глобален контекст и да оценят реално българската действителност с нейните възходи и падения. Те придобиват обективна гледна точка за действителността.
С вяра, че ролята на образованието се крие отвъд прашните страници на учебника и на класната стая, преподавателят по български и литература и неговите любими ученици планират още интересни изяви.