НИЕ И КЛАСИЦИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ЛИТЕРАТУРА
В навечерието на 24 май- Деня на славянската писменост и българската просвета и култура, аз, Ганка Стоянова, и моите ученици от 6а клас, на които съм не само учител по български език и литература, а и класен ръководител, решихме да се ,,срещнем” с тях, българските класици, изучавани в пети и шести клас. На тази среща присъстваха и родителите , на които съм безкрайно благодарна за подкрепата вече втора година, директорът на училището ни- госпожа Барова, госпожа Серафимова- ЗДУД, учители, които преподават в класа ни- г-жа Герова, г-жа Тодорова, г- жа Стоянова, г- жа Лачева, г- жа Трифонова. Благодаря Ви, колеги, че уважихте труда ни! Но и се надявам, че прекараното време с нас Ви е откъснало малко от ежедневието, накарали сме Ви да се усмихнете, а може би и да се гордеете с нас.
За мен специално вечерта беше празник, празник на словото, празник на българщината. Видях и учениците си уверени, щастливи, че демонстрират знанията си, че показват отношение към българското пред специална публика- родители и учители. Да, ако мога до перифразирам малко стиховете на Вазов, те, моите ученици, пяха за България, защото я обичат. Убедена съм в тази обич, защото го виждам в очите им всеки ден. Онзи пламък, когато рецитират стиховете на Ботев, Вазов, Каравелов , Смирненски. Когато се превъплъщават в образите на Серафим и Еньо. Когато са съпричастни към участта на Рада Госпожина и се възхищават на смелостта на Бойчо Огнянов.
Нашите срещи с българските автори продължават и в седми клас. И благодарение на проекта ,, Осигуряване на съвременна образователна среда”, модул ,, Библиотеката като образователна среда”, в който проект участва училището ни, всички ученици от класа получиха читателски карти за Регионална библиотека „ Никола Фурнаджиев”. Дано да се използват пълноценно!
От тука започва България! От любопитството, от знанието за българското!