„Неразделни“ на сцената в седми клас
В истински празник се превърна четенето по роли на баладата „Неразделни“ за учениците от седми клас в ОУ „Хр. Смирненски“ в Пазарджик. След като миналата седмица се запознаха отблизо с живота на автора ѝ Пенчо Славейков и с възможните подходи към четенето и разбирането на текста, учениците получиха за задача да се разделят на групи и да четат драматичната история на Иво и Калина по роли. Сформирани бяха шест екипа от по трима или четирима четци, които репетираха изпълнението на една или две роли.
Опирайки се на традицията в часовете по български и литература да не усещат ограничения за изява, седмокласниците бяха вдъхновени от възможността да освободят въображението си и да превърнат обикновената задача в своеобразно състезание на идеи. Няколко от групите се бяха подготвили с облекло и импровизирани декори, които допринесоха както за всеотдайното им изпълнение, така и за доброто настроение в класната стая.
В края на учебния час, който бе заснет на видео, всяка група чу подробен анализ на домашната работа от преподавателя Здравко Минчев, след което в електронния дневник бяха отразени и оценки.
„Дейността, която учениците сами провокираха, доказа за пореден път, че мотивацията в учебните часове се поражда от свободата, а не от непрекъснатите санкции и затрупването с множество скучни задания. Видяхме да работят с хъс деца, които иначе са пасивни в училище. Литературата е вид изкуство, тя не бива да бъде превръщана в скучна университетска лекция – децата имат огромна нужда от самоизява и за тази цел не е необходимо да чакаме олимпиади и кръжоци, всичко може да се случва в час. Достатъчно е като преподаватели да се освободим от стереотипите, касаещи отношенията ни с тях. Ние ги учим преди всичко на човещина, на емоция, чак после им даваме знания“, смята Минчев, който работи в училището за трета година и успява да изгради топли отношения с възпитаниците си тъкмо заради непрекъснатия стремеж да избяга от изкуственото налагане на авторитет сред тях. „Усмивките, творческата атмосфера са най-хубавото, което може да се случи в един час по изкуство, било то музика, рисуване или литература“, завършва той и се отправя към учителската стая, където от лаптопа си ще изпрати всички заснети клипове на нетърпеливите си ученици.