Изложба „Праисторическото изкуство – Стоунхендж“
Учениците от 5. „б“ клас изложиха свои рисунки на най-известния мегалитен паметник в света Стоунхендж.
В часовете по изобразително изкуство те се запознаха с историята на изкуството, и по-конкретно с изкуството от праисторическата епоха, за което разбраха, че се е развивало в продължение хиляди години и се е усложнявало паралелно с разработването на все по-сложни оръдия на труда.
Така най-ранните находки се намират по стените на пещерите и са правени с въглен – материал, който е бил достъпен за първобитните хора сред природата. По-късно те започват да изработват дървени фигури, а накрая и каменни, които изискват по-сложни инструменти и комлексни умения. След всичко това се появяват и мегалитни структури, които са плод на многогодишни усилия на големи групи хора от древността.
Такъв паметник е и Стоунхендж, строен преди около 5 хиляди години (3 хиляди години преди новата ера. За построяването му са били нужни вероятно около хиляда години и десетки поколения работници. Предполага се, че е служел като култов (религиозен) комплекс, а също и като обсерватория.
Под ръководството на Здравко Минчев учениците упражниха умението си да създават триизмерни обекти в перспектива чрез графика и живопис.