Венцеслава Тодорова: Учениците са ентусиазирани за работа онлайн, но е по-добре да сме в училищe
В края на миналия месец в ОУ „Христо Смирненски“ се проведе обучение с първокласници, в рамките на което те се запознаха с образователната платформа MS Teams. След като наскоро Ви информирахме за събитието в кратък репортаж (четете ТУК), решихме да научим малко повече за дейностите и се срещнахме с преподавателката по математика и информационни технологии Венцеслава Тодорова, която заедно колежката си Христина Николова работи по проекта „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“:
Въпрос: Г-жо Тодорова, каква беше целта на обучението и колко ученици се включиха в него?
Отговор: Учениците бяха от 1.а и 1.б клас, от двете паралелки по 21 деца, а целта беше да се научат как да работят с платформата Microsoft Teams, за да са готови, ако това се наложи.
Въпрос: Как реагираха учениците и родителите на възможността да се обучат бързо за работа в електронна среда?
Отговор: Децата имаха огромно желание и бяха много ентусиазирани. Проблемът е, че те все още не могат да четат и трябваше да се научат да работят с платформата, използвайки иконки. Най-интересното беше, че децата си ги определяха като камбанки, звънчета, а когато някой кажеше „Натисни там, камбанката“, „Натисни там, звънчето“, комуникацията беше на ниво изображения.
Въпрос: Лесно ли Ви беше да работите с по-малки ученици?
Отговор: С по-малките се работи много трудно! Те все още нямат изградени навици за учене и не осъзнават важността на умението за работа с MS Teams. Приеха работата на шега, за тях това беше просто един вид забавление.
Въпрос: Мислите ли, че ефектът от заниманията Ви с първокласниците ще бъде положителен?
Отговор: Със сигурност! Въпреки че не го осъзнават добре, това, което научиха, ще им бъде много полезно в бъдеще.
Въпрос: Готови ли са те за работа с платформата, ако това се наложи?
Отговор: Не напълно. Те са твърде малки, за да разчитаме изцяло на тях. Познават иконите, но ще им е трудно да се справят самостоятелно, без подкрепата на родителите си.
Въпрос: Какви са проблемите при работа в електронна среда, които Вие лично бихте решили, ако зависеше от Вас?
Отговор: Проблемите не са един или два. Основното е, че понякога няма достъп до самата платформа. Иначе като структура е удобна и функционира добре. Друг проблем е, че е важно по такива проекти да се обучават не само малките, но и големите ученици. За решение на този етап не съм мислила.
Въпрос: Уменията на всички ученици за работа в електронна среда може да са необходими отново скоро, защото броят на болните от COVID-19 расте и основна причина за това е ниският процент на ваксинация сред възрастните. Вие ваксинирана ли сте? Бихте ли препоръчали на колегите си и на родителите да се ваксинират?
Отговор: Да, ваксинирана съм и съм „за“ ваксините, защото те гарантират спокойствие. Ваксинирах се още преди месец и половина и бих казала, че е добре да го направи всеки от нас, защото това е и отговорност. Много по-добре е когато всички сме ваксинирани и всички работим в училище, а не пред компютрите, защото ефективността на взаимодействие между ученици и учители в електронна среда е много по-ниска.
Благодарим Ви за отделеното време!
Над материала работиха:
Магдалена Ненова и Моника Караиванова от 7.клас.