Най-важното е децата да са щастливи и да виждат смисъл
„Най-важното в едно училище е децата да са щастливи и да виждат смисъл“ – с това обобщение завърши тридневният обучителен практикум, от който 15 преподаватели от ОУ „Христо Смирненски“ се завърнаха в края на миналата седмица.
Под ръководството на фасилитатори от Фонд „ИГА“ и Център „Образование за демокрация“ те се запознаха с методи за създаване на социално-емоционални умения на децата в началното училище. Игровите техники, които бяха демонстрирани, включват дейности, подпомагащи малките ученици да управляват емоциите си, да създават и поддържат взаимоотношения с връстниците си и с възрастните около себе си, да разрешават междуличностни проблеми и да взимат ефективни решения, съобразени с етичните и морални принципи.
В рамките на семинара учителите си изясниха значението и начините за приложение на понятия като „предразсъдък“, „стереотип“, „толерантност“, „оценъчно съждение“, „емоция“ и др. Припомнено бе, че всяко поведение е резултат от личния опит и преживяванията на детето, а липсата на мотивация, на знания, на толерантно отношение към различните, включително и агресията, са повод с подрастващите да се работи активно тъкмо за възпитание на емоционалната им интелигентност. Оказва се, че тя е по-важна натрупването на факти и аналитични умения по време на ученето. Според статистики, изнесени в теоретичния модул, успехът на човека зависи 85% от емоционалната интелигентност и само 15% от чисто научната информация, с която той разполага. Това затвърждава налагащото се през последните десетилетия разбиране, че за развитието и щастието на децата и бъдещите възрастни е от особена важност да могат да общуват адекватно, да познават емоциите си, да могат да ги изразяват, без да нараняват околните, както и да разбират проблемите и нуждите на другия.
В рамките на проекта „Вдъхновени учители, вдъхновени деца“ с учителите и учениците ще се проведат още няколко практически занятия в рамките на предстоящата учебна година.